Żarnik

Żarnik

Żarnik jest jednym z podstawowych elementów składających się na każdą żarówkę. Znajduje się on w jej bańce, a sam w sobie jest cienkim drutem z wolframu. Dzięki wykonania właśnie z takiego materiału, posiada on bardzo wysoką temperaturę topnienia. Jest to bardzo ważne w kwestii żarnika, ponieważ podczas emisji światła wydziela się ciepłe. Jego intensywność zależy od rodzaju oświetlenia.

Żarnik działa w ten sposób, że momencie dostarczenia prądu rozgrzewa się i zaczyna się żarzyć. W ten sposób emituje światło. Stąd też jego nazwa – od żarzenia się. Żarniki wykonywane są postaci podwójnej spirali. Dzięki temu zwiększa się sprawność energetyczna. Niestety, ale wraz z wydzielaniem ciepła ,straty są dość wysokie. Byłyby wyższe, gdyby nie fakt, że żarnik wykonywany jest zawsze z wolframu.

Żarniki wykonywane są w samochodach przy układach oświetleniowych. Od lat 90-tych XX wieku wykorzystuje się reflektory ksenonowe. W związku z tym, stosuje się również żarniki ksenonowe. Wykonywane są one z wysokociśnieniowego szkła kwarcowego. Te najlepsze emitują światło, które swoją barwą jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Dzięki temu oko ludzkie nie ulega zbytniemu przemęczeniu. Tym samym, jazda samochodem staje się zdecydowanie bezpieczniejsza. Ogólnie, żarniki ksenonowe wykorzystywane w oświetleniu ksenonowym w samochodach dużo lepiej spisują się od tradycyjnych, halogenowych reflektorów.

Żarniki ksenonowe zapewniają:

  • długą żywotność
  • trwałość
  • niezawodność
  • większą emisję światła w porównaniu z żarówkami halogenowymi
  • emisję światła o barwie przybliżonej do naturalnego światła

Warto zainwestować w żarniki ksenonowe, które zdecydowanie usprawnią użytkowanie samochodu. Producenci aut oraz części do nich starają się zrobić wszystko, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę. Przez to, rynek motoryzacyjny bezustannie się powiększa. Jest to sytuacja doskonała dla właścicieli samochodów, mogą oni bowiem wybierać elementy spośród ogromnego asortymentu. W ten sposób jest duża szansa wybrania optymalnych części.