Wymiana opon Poznań

Wymiana opon Poznań

Opony są ważnym elementem samochodu, decydującym o komforcie i bezpieczeństwie jazdy. Rozwijana prędkość pojazdu sprawia, że kluczowe części muszą działać bez zarzutu. Dlatego też istnieje szereg zasad, mówiących o jak najlepszym eksploatowaniu opon i ich ścisłej kontroli. Zdarza się bowiem tak, że zwracamy uwagę jedynie na rozrząd i wymianę oleju, zapominając o sprawie kół, na których spoczywa ciężar całej konstrukcji.

Wszelkie wybrzuszenia, zmiany koloru i zużycie bieżnika są kwestią zbyt często pomijaną. Niesłusznie. Argument bezpieczeństwa powinien do nas wystarczająco silnie przemówić, ale pamiętajmy również o mandatach, jakie grożą za jazdę na zużytych oponach. W Polsce wymiana opon w okresie zimowym nie jest wymagane pod względem prawnym, ale jest absolutną koniecznością, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo na naszych drogach. Jazda na oponach letnich jest niezwykle często pierwszą przyczyną wypadków samochodowych. Nie czekajmy aż „zima zaskoczy kierowców” i pamiętajmy o wymianie opon, kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki zmiany sezonu, w tym temperatura poniżej siedmiu stopni Celsjusza.

Jazda na zimowych oponach latem z kolei jest powodem ich szybszego zużywania się. Surowcem opon letnich jest minimalnie syntetyczny kauczuk i sadza. Tak wykonana guma gwarantuje oponie lepszą przyczepność, ale w konkretnej temperaturze. Bowiem przy jej spadku do około siedmiu stopni Celsjusza guma staje się sztywniejsza i obniża elastyczność, a tym samym przyczepność oraz co za tym idzie, wydłuża drogę hamowania. Opony zimowe z kolei są wykonane z kauczuka i krzemu. Taka mieszanina materiału sprawia, że zwiększona zostaje przyczepność w niższej temperaturze. Posiadają również odpowiednią strukturę bieżnika z licznymi rowkami i nacięciami. Ten prosty mechanizm pokazuje jak zlekceważenie wymiany ogumienia, szczególnie z letniego na zimowy, wpływa na obniżenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Korzystając z opon niedostosowanych do pory roku. Już sam fakt hamowania powinien skłonić użytkownika do regularnych czynności zwiększających bezpieczeństwo, takich jak wymiana opon Poznań to miasto, w którym łatwo znajdziemy warsztat wulkanizacyjny, który się tym profesjonalnie zajmie. Dobry fachowiec wymieni opony, wyrówna ciśnienie, wyważy koła oraz w razie potrzeby zamówi nowe, a także zdiagnozuje problem i przechowa te, które zostały zdjęte. Należy jednak zawsze pamiętać o samodzielnej kontroli powierzchni, koloru i kształtu opon oraz faktury bieżnika.

Warto co jakiś czas kontrolować także ciśnienie w kołach, co umożliwia każda stacja benzynowa. Jeśli decydujemy się na przechowywanie opon w naszym garażu, musimy również pamiętać o odpowiednich warunkach. Nie należy przechowywać ich na zewnątrz, nawet jeśli posiadamy odpowiednie zadaszenie. Pomieszczenie, w którym leżą opony, powinno być suche, ciemne i chłodne. Jeśli nie posiadamy takich warunków, najlepiej zlecić ich przechowanie u fachowca, który oferuje usługi takie, jak wymiana opon. Poznań dysponuje licznymi punktami, w których bezpiecznie przechowamy nasze opony przez kilka miesięcy w niskich cenach oraz fachowo je sprawdzimy i wymienimy.