Tresura psa i najważniejsze komendy

Tresura psa i najważniejsze komendy

Kupując psa, marzymy o tym, żeby był on naszym przyjacielem, towaryszył każdego dnia, żeby po prostu był członkiem naszej rodziny. Ale pupile tak jak ludzie mają swoje charaktery i humory. Dlatego, jeśli chcemy, aby nasze życie z pupilem było zgodne i szczęśliwe, przy zakupie zwierzaka, powinniśmy pomyśleć o tresurze, która ułatwi nam komunikację z psem.

Jak zacząć ?

Gdy pojawia się w naszym domu nowy czworonóg, jest to zawsze wydarzenie pełne emocji. Szczególnie szczeniaki wzbudzają pozytywną atmosferę w domu, ale przy rozczulaniu się nad pieskiem trzeba również pamiętać, że są to najważniejsze chwile jego rozwoju. W okresie szczenięcym psy powinny rozpocząć proces socjalizacji, który nauczy ich funkcjonowania z ludźmi i innymi zwierzętami. Małe psy są często niezdarne, nie potrafią jeszcze poruszać się jak dorosłe osobniki, ale każdy właściciel szczeniaka, powinien zacząć naukę komend jak najwcześniej. W ten sposób pokaże psu jak funkcjonuje otaczający go świat, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby, kiedy jest pora karmienia i ile należy zjeść, żeby być zdrowym, pięknym psiakiem.

Najbardziej przydatne komendy

Aby nauczyć psa posłuszeństwa możemy zacząć od praktykowania prostych komend „siad” i „zostań”. Te komendy są najbardziej podstawowe i pozwalają nam na szybkie opanowanie kryzysowych sytuacji i na uporządkowanie psa. Mówiąc krótkie słowo „siad” , z łatwością przypniemy psu obrożę, złagodzimy jego euforię lub furię. Szczególnie ważna jest ta komenda, przy dużych psach, które mogą być figlarne w trakcie spacerów, a ich utrzymanie na smyczy wymaga nie lada siły. Komenda „zostań” jest istotna, ponieważ w ten sposób możemy pokazać psu, kto jest jego panem. Na przykład kiedy wychodzimy na spacer, pies powinien zostać i poczekać, aż my wyjdziemy w pierwszej kolejności, a później on. Nigdy nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji kiedy pies pierwszy wybiega z mieszkania i wprost ciągnie nas za sobą. Niektóe psy nabierają również złych nawyków. Jednym z najbardziej krępujących jest radosne powitanie gości przez skakanie na nich. Niektóre osoby nie lubią zwierząt lub się ich boją, wtedy szczególnie chcielibyśmy ograniczyć kontakt zwierzęcia z gościem. Dzięki odpowiedniej tresurze możemy oduczyć psiego domownika takiego zachowania. Wtedy bardzo przydaje się prosta komenda „siad”. Każąc pozostać psiakowi na miejscu w momencie gdy rozbrzmiewa dźwięk dzwonka, możemy poskromić jego emocje i pozwolić na przywitanie gości w odpowiedni sposób, we właściwym do tego momencie.

Jak sprawić, żeby pies chciał wykonywać komendy?

Wiadomo, że zarówno w wychowywaniu dzieci jak i zwierząt należy kierować się systemem nagród i kar. Jednak przy początkowej fazie ważne jest wzmacnianie pozytywnego odczucia, dlatego za każde dobrze wykonane polecenie powinniśmy nagrodzić naszego pupila. Taką nagrodą mogą być np. przysmaki firmy Maced. Wypełniając kieszenie psimi ciasteczkami i kosteczkami z łatwością wypracujemy z psem różne komendy poczynając od najprostszych, a kończąc na tych najbardziej skomplikowanych.

Wytrenowany psiak to prawdziwy skarb, ale przy jego tresurze pamiętaj, aby nie dokarmiać zwierzaka nadmiernie. Zbilandsowana dieta jest równie ważna życiu twojego pupila.