Talent muzyczny wyuczony czy odziedziczony?

Talent muzyczny wyuczony czy odziedziczony?

Niemal każdy rodzic pragnie by jego dziecko wyrosło na osobę pełną pasji, przejawiającą niecodzienne talenty. Czy jednak talent u małego dziecka można rozpoznać? Czy talent nasze dziecko dziedziczy, a może tak naprawdę opiera się on jedynie na ćwiczeniach? Jak rozpoznać, że nasze dziecko jest małym wirtuozem?

Teorie dotyczące dziedziczenia talentu muzycznego są raczej podzielone. Co prawda wiele dzieci rodziców uzdolnionych muzycznie podąża tą samą drogą, może być to jednak spowodowane nie tyle wrodzonym talentem, ale chęcią naśladowania rodziców. Jak zaznaczają nauczyciele, każde dziecko posiada ukryte talenty, jednak to, czy zostaną one odkryte zależy głównie od środowiska w jakim dziecko będzie wzrastało. Jeżeli rodzice często będą stwarzali dziecku warunki do kontaktu z muzyką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie chciało ono kontynuować swoją muzyczną edukację.

Talent to nie tylko predyspozycje i zdolności, ale także duża praca i ambicja, dlatego nie powinniśmy mówić o małym dziecku, że posiada ono talent, lecz że jest ono uzdolnione muzycznie. Jak rozpoznamy takie zdolności u dziecka? Uzdolnione dziecko cieszy się z kontaktu z muzyką, często wystukuje rytm, śpiewa, tańczy w jej rytmie i chętnie wymyśla nowe melodie. Muzyka na uzdolnione dziecko wywiera wręcz działanie terapeutyczne. Warto więc od najmłodszych lat oswajać dziecko z muzyką. Nawet przed narodzinami możemy słuchać z maluszkiem kojących dźwięków muzyki klasycznej – Bacha, Mozarta czy Vivaldiego. Podobnie w późniejszym czasie, muzyka może towarzyszyć dziecko w ciągu zabawy, wypoczynku i snu. Warto bawić się z dzieckiem w różne gry, które aktywizują naszą pociechę do ruchu. Zapisując dziecko do przedszkola upewnijmy się, że odbywają się w nim zajęcia z rytmiki. Sami także poszukujmy inspirujących zabaw, które pobudzą kreatywność dziecka. W wieku około 5 lat możemy spróbować nauki gry na keyboardzie. Pamiętajmy jednak, by do niczego dziecka nie zmuszać. Nauka powinna przede wszystkim sprawiać dziecku radość i przyjemność.

Nie każde dziecko musi zdać egzamin do szkoły muzycznej, każde natomiast może uczęszczać na lekcje gry na instrumentach. Szkoły muzyczne Poznań oferują taką możliwość. Jakie korzyści nauka przyniesie naszemu dziecku? Dzięki nauce gry na instrumentach dziecko rozwija swoją wrażliwość muzyczną – kształci słuch i logiczne myślenie, uspokaja się, staje się wrażliwe na piękno otaczającego świata. Nauka gry na instrumentach ułatwia dziecku naukę czytania, a także rozwija zdolność do nauki języków obcych. Zajęcia muzyczne są także doskonałą opcją dla dzieci, które charakteryzują się niespożytą energią. Nauka gry na instrumencie pomaga kształtuje uwagę i pamięć dziecka.

Jeżeli jednak nasze dziecko przejawia ponadprzeciętne umiejętności warto spróbować aplikować do dobrej muzycznej szkoły. Aby dziecko ją ukończyło potrzebne będzie mu wsparcie ze strony rodziców, a także wiele chęci i determinacja w dążeniu do celu – muzyka powinna być więc pasją dziecka. Będzie ono musiało ćwiczyć także po powrocie do domu, w czasie weekendu i wakacji. Trudy te przez kochające muzykę dziecko z pewnością zostaną przezwyciężone.