Propozycje mieszkalne na rynku

Propozycje mieszkalne na rynku

Rynek nieruchomości mieszkalnych od lat rozwija się bardzo szybko i efektywnie. Zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne i domy jest stosunkowo duże (mimo niżu demograficznego, emigracji i innych czynników negatywnie odbijających się na szeroko pojętej gospodarce polskiej). Obok nieruchomości z tak zwanego rynku pierwotnego, do których zaliczamy między innymi nowe wolno stojące domy, nowoczesne mieszkania i apartamenty deweloperskie czy soft lofty znajdziemy również propozycje z rynku wtórnego. Są to między innymi przestrzenie zlokalizowane w kamienicach, starszych blokach mieszkalnych czy wieżowcach. Charakterystyka propozycji mieszkalnych na rynku jest zatem bardzo bogata. Jak zdecydować się na najlepszą nieruchomość? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Musimy jedynie wiedzieć, czego oczekujemy od mieszkania na sprzedaż.

Mieszkania deweloperskie z rynku pierwotnego

Na rynku nieruchomości dominują dzisiaj nowoczesne budynki mieszkalne, w których znajdziemy nie tylko standardowe mieszkania czy kawalerki, ale również przestronne apartamenty mieszczące się nawet na ponad stu metrach kwadratowych. Tego typu lokale stylizowane są czasem na tak zwane soft lofty. Warto przede wszystkim podkreślić, iż zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest ich wysoki standard. Co prawda za takie nieruchomości zapłacimy więcej niż za mieszkania z rynku wtórnego, jednak z drugiej strony możemy się w tym przypadku spodziewać także większego komfortu, bezpieczeństwa i solidności wybudowanych lokali. W ostatnim czasie zmienia się lokalizacja obierana przez deweloperów do realizacji nowych inwestycji. W cenie są już nie tylko mieszkania blisko centrum. Co więcej, coraz częściej ich popularność spada na rzecz mieszkań podmiejskich. Cisza, spokój i dużo zieleni. Te rzeczy osoby poszukujące nowego domu cenią sobie bardzo mocno.

Domy wolno stojące

Kupić, a może wybudować? Przed taką rozterką stają osoby, które decydują się na dom wolno stojący. Oba wybory mają swoje wady i zalety. Jak zatem zdecydować, która opcja okaże się dla nas najbardziej korzystna?

Budowanie domu krok po kroku z pewnością zajmuje więcej czasu. Kupując nieruchomość możemy się do niej wprowadzić szybciej. Z drugiej strony nie mamy wpływu na takie elementy jak układ czy ilość i wielkość pomieszczeń. Sprowadzamy się „na gotowe” i zazwyczaj nie wprowadzamy większych zmian funkcjonalno-przestrzennych, ponieważ jest to zwyczajnie nieopłacalne i mija się z celem. Warto oczywiście podkreślić, że na rynku znajdziemy stosunkowo dużo domów wolno stojących na sprzedaż, dlatego wybór optymalnej nieruchomości wcale nie powinien być trudny.

Propozycje na rynku wtórnym

Szereg interesujących ofert możemy znaleźć nie tylko na rynku pierwotnym. Jak się okazuje mieszkania na sprzedaż oferują także osoby prywatne, które z jakiegoś powodu chcą sprzedać nieruchomość mieszkalną (np. dlatego, że budują dom wolno stojący bądź wyjeżdżają za granicę). Jakie oferty znajdziemy zatem w tym przypadku? W dużych miastach na portalach ogłoszeniowych przeważają informacje o sprzedaży mieszkań w blokach bądź kamienicach. Warto pamiętać, że przed zakupem takich nieruchomości trzeba dobrze sprawdzić ich stan. Często dopiero po zakupie okazuje się, że jakaś instalacja wymaga naprawy, a okna należy jak najszybciej wymienić. Jeśli chcemy mieć pewność uczciwej transakcji, warto zatrudnić rzeczoznawcę, który dokładnie oszacuje wartość konkretnej nieruchomości. Bez względu na to, jaki będzie jej rodzaj.

Zakup mieszkania nie jest prostą decyzją. Szczególnie wtedy, gdy do dyspozycji mamy naprawdę sporo opcji. Warto jeszcze przed rozpoczęciem intensywnych poszukiwań zastanowić się, na jakiej nieruchomości rzeczywiście nam zależy. Jeśli posiadamy lub planujemy dużą rodzinę, z pewnością sprawdzi się w naszym przypadku dom wolno stojący bądź kilkupokojowy apartament. Dla osób samotnych bardziej odpowiednie będą kawalerki bądź niewielkie lofty. W rzeczywistości dopiero czas pokaże, czy faktycznie podjęliśmy dobrą decyzję. Jeśli nie, zawsze możemy sprzedać nabytą nieruchomość i zastanowić się nad zakupem innej.