Nieruchomości na sprzedaż i wynajem

Nieruchomości na sprzedaż i wynajem

Coraz więcej osób decyduje się na zakup lub wynajęcie mieszkania. Zwracają one szczególną uwagę na wiele jego elementów. Korzystają przy tym z usług świadczonych przez niejedno biuro nieruchomości. Nie ma w tym niczego dziwnego. Wynajęcie lub kupno mieszkania to inwestycja na długie lata, często nawet na całe życie. W związku z tym, każdemu zależy na tym, aby dokonać jak najbardziej trafnego wyboru w tym względzie. Mieszkania powinny bowiem zapewniać wysoki komfort, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest również estetyka. Liczy się bowiem pierwsze wrażenie, które najczęściej jest decydujące – zachęca lub, wręcz przeciwnie, zniechęca zainteresowanych do dalszego oglądania konkretnej nieruchomości. Co więc powinni zrobić wszyscy chcący sprzedaż lub wynająć mieszkanie? Coraz bardziej powszechna, również w naszym kraju, staje się praktyka nazywana home staging.

Chcąc jak najkorzystniej sprzedaż poszczególne nieruchomości, warto zadbać o ich wygląd. Normą oczywiście jest to, że taki lokal powinien być dokładnie posprzątany, nie tylko powierzchownie. Niewielu znalazłoby się chętnych na zakurzone, brudne mieszkanie. Jednak porządek to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia aranżacja wnętrza. Kiedyś robiło się to samemu, dzisiaj coraz częściej korzysta się z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się home stagingiem. Jest to praktyka, która przyszła do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych, a która służy do przygotowywania nieruchomości na sprzedaż lub wynajem w taki sposób, by jak najszybciej i jak najkorzystniej przeprowadzić transakcję. Amerykańskie badania dowiodły, że korzystanie z tego rodzaju usług przyspiesza sprzedaż nieruchomości aż o 40% i zwiększa jej realną wartość o 10%. A na czym konkretnie polegają związane z tym przedsięwzięciem praktyki? Home stager w pierwszej kolejności stara się sprawić, by wnętrze nie było spersonalizowane. Nie powinny znajdować się w nim na wierzchu prywatne rzeczy, takie, jak, na przykład ubrania, zdjęcia, dyplomy, nagrody itp. W przeciwnym wypadku może to sprawić, że osoba oglądająca mieszkanie poczuje się w nim obco. Nic bowiem nie sprzyja tak bardzo chęci nabycia nieruchomości, jak możliwość poczucia się wewnątrz jak u siebie. Ponadto, istotne jest zadbanie o porządek – czyste okna, odkurzone meble i podłogi, porządek na szafkach i regalach, zlew bez brudnych naczyń itp. Nie bez znaczenia jest sprawienie, by wnętrze było wypełnione przyjemnym zapachem. Podobnie działa odpowiednia muzyka. Kolejnym działaniem każdego home stager’a jest rozjaśnienie nieruchomości. Wnętrza, które są ciemne są jednocześnie mało atrakcyjne. Pomieszczenia powinny być bowiem przytulne i sprawiać wrażenie przestronnych. Wszystko to można osiągnąć poprzez odpowiednie kolory na ścianach, na przykład pastelowe, jasne dodatki, wpuszczenie więcej światła przez okna (jaśniejsze zasłony, firany, odsłonięcie rolet).

Decydując się na zakup bądź wynajem nieruchomości warto zwracać uwagę na szereg właściwości budynku, które decydują o jego atrakcyjności. Należą do nich odpowiednia lokalizacja, dogodne rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, kwestia komunikacyjna, bezpieczeństwo, estetyka i, w dużej mierze, funkcjonalność. W związku z tym, optymalna sytuacja to taka, w której nieruchomości znajdują się blisko natury, w sąsiedztwie parku, lasu itp. Dobrze, jeśli budynek jest ogrodzony i nadzorowany przed uprawnione do tego celu osoby. Idealnie jest wówczas, gdy w pobliżu są zlokalizowane poszczególne punkty usługowe oraz przystanki komunikacji miejskiej i dobre drogi dojazdowe do centrum miasta.