Mieszkania studenckie – cena czy jakość?

Mieszkania studenckie – cena czy jakość?

Wraz z nadejściem nowego roku akademickiego jak bumerang powraca temat mieszkań dla żaków, a także ich cen oraz standardów. Wielu z nich narzeka na trudne warunki mieszkaniowe, problemy z płynnym komunikowaniem się z właścicielami oraz ceny nieadekwatne do wyglądu wynajmowanego lokalu. Tego typu problemy biorą się zwykle z trudności w ustaleniu tego, na ile wyceniane jest dane mieszkanie czy dom. Nie ma znaczenia czy lokal jest wystawiony na sprzedaż czy przygotowany do wynajmu. Określenie wartości szacunkowej może być niezwykle cenne w przypadku ewentualnych komplikacji z ustaleniem wysokości czynszu albo wywoławczej kwoty sprzedaży. Wycena jest podstawowym krokiem, który musi być wykonany, kiedy chce się korzystnie sprzedać lub nabyć konkretną nieruchomość, lokal czy grunt.Ze względu jednak na to, że nawet taka, która oparta jest o najbardziej wiarygodne i obiektywne dane, jest tylko i wyłącznie szacunkiem, warto na bieżąco monitorować i przeglądać raporty nieruchomości, a także przyglądać się temu, co dzieje się w przestrzeni rynku. Aby ustrzec się przed gwałtownym zawyżaniem albo zaniżaniem cen, można próbować przestrzegać kilku wskazówek, które mogą stanowić garść przydatnych porad. Przede wszystkim, jeżeli korzysta się z pomocy biura wycen nieruchomości, można, a wręcz powinno się zapytać agenta o to ile trwa sprzedaż nieruchomość, która posiada parametry podobne do naszej, przeglądać na bieżąco ogłoszenia na portalach i monitorować to, czy nasza oferta nadal może być uważana za konkurencyjną, prosząc o opinie osoby, które – w odpowiedzi na ogłoszenie – pojawiają się w mieszkaniu albo domu. Jeżeli wiele z nich regularnie się powtarza, warto przemyśleć swoją własną strategię. Nie należy też utrzymywać swojej oferty w stałej formie, jeżeli przez dwa tygodnie nikt na nią nie odpowiada – w takiej sytuacji zawsze lepiej przyjrzeć się swojej propozycji jeszcze raz i zweryfikować znajdujące się w niej dane. Być może ogłoszenie nie jest sformułowane w odpowiedni sposób, albo cena nieruchomości jest mało atrakcyjna. Jeżeli nie jesteśmy pewni danych, które podaliśmy w ofercie, możemy je zweryfikować w rozmowie z agentem z biura. Raporty nieruchomości wskazują, że zarówno stan techniczny, jak i komfort mieszkań z roku na rok wzrasta, ciągle jednak w wielu miastach można zauważyć pewnego rodzaju zastój rozwojowy lokali studenckich. Zarówno wynajmujący, jak i sami studenci mogą natrafić na szereg trudności z wynajęciem lub znalezieniem odpowiedniego mieszkania. O raportach warto poszerzyć wiedzę podczas wizyty na stronie http://zentropypartners.pl/raporty-nieruchomosci.

lokale mieszkalnePrzede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że wiele ofert, które pojawiają się w prasie lub serwisach internetowych, jest nieaktualnych jeszcze przed ich opublikowaniem. W konsekwencji właściciele mieszkań niechętnie odbierają rozdzwaniające się telefony, studenci z kolei muszą samodzielnie weryfikować wiarygodność i aktualność bieżących propozycji. Wśród osób posiadających lokale na wynajem ciągle jeszcze funkcjonują krzywdzące stereotypy sugerujące wizerunek przeciętnego studenta, jako niedożywionego, nieodpowiedzialnego i pozbawionego środków do życia lokatora, który regularnie spóźnia się z comiesięcznymi opłatami. Raporty nieruchomości pokazują jednak, że w przypadku typowo akademickich miast, głównymi pretendentami do wynajmu są właśnie studenci, szukający nie tylko mieszkań o odpowiednim komforcie, ale i w przystępnych cenach. Coraz większa świadomość konsumencka pozwala na sprawną ocenę wartości mieszkania, stosunkowo łatwo więc wychwycić sytuacje, w których właściciele zdecydowanie zawyżają kwoty czynszu. Cena jest więc pierwszym kryterium w wyborze lokalu studenckiego, musi być ona jednak adekwatna nie tylko do standardu, ale i do lokalizacji, ze względu na to, że czas przemieszczania się pomiędzy domem a uczelnią, jest niemal tak samo ważny. W przypadku umiejscowienia konkretnego mieszkania na mapie miasta, studenci biorą pod uwagę zazwyczaj dwie kwestie. Pierwszą jest bliskość kampusu uniwersyteckiego, drugą stosunkowa łatwość dojazdu lub dojścia do ośrodków kulturalnych oraz rozrywkowych. Jak wiadomo, działa to także w drugą stronę, ponieważ bliższe przyjrzenie się temu, co mają do zaoferowania raporty nieruchomości pokazuje, że lokalizacja jest podstawowym kryterium szacowania wartości mieszkania. Im bliżej centrum umiejscowiony jest konkretny lokal, tym większych opłat i oczekiwań finansowych można się spodziewać ze strony właścicieli.

Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze student musi stanąć przed wyborem: „tanie mieszkanie czy mieszkanie o odpowiednim standardzie?”. Wiele zależy od życzliwości samych właścicieli, ponieważ wielu z nich – zwłaszcza tych, którzy sami jeszcze do niedawna posiadali status studentów i wynajmowali kilkuosobowe pokoje – chętnie udostępnia i zaopatruje swoje lokale w nowoczesne sprzęty RTV, AGD i meble. Wiele ze sprzętów, takich jak chociażby pralki czy odkurzacze, znajdują się w podstawowym wyposażeniu każdego mieszkania i stają się niemal oczywistymi elementami składowymi. Nikt w końcu nie che mieszkać w pokojach, które nie posiadają ogrzewania, podstawowych urządzeń sanitarnych czy warunków higienicznych. Ze względu na to, że ceny ofertowe mieszkań używanych spadły o prawie pięć procent, studenci stali się bardziej wybredni i jako świadomi konsumenci sprawnie poruszają się po przestrzeni rynku nieruchomości. Wraz ze wzrostem jakości życia, zmieniają się więc i priorytety, a to, co do niedawna było szczytem marzeń, stało się dzisiaj niemal normą. Jeszcze kilka lat temu podstawą dla studenta wynajmującego mieszkanie była sama cena. Dzisiaj równie ważne są takie elementy, jak metraż, stały dostęp do Internetu, obecność miejsc parkingowych, bezpieczeństwo okolicy czy też udogodnienia wynikające bezpośrednio z infrastruktury, takie jak bliska obecność basenu czy siłowni. Raporty nieruchomości wyraźnie pokazują, że opinia o tym, że studenci nie przywiązują się do jednego miejsca, często rezygnują z najmu i nie wywiązują się z obowiązku regulowania opłat, jest nieprawdziwa. Dlatego też komfort wynajmu oraz ceny adekwatne do tych, które dominują na rynku nieruchomości stają się istotnym elementem decyzyjnym, co powinni wziąć sobie do serca właściciele, którzy nie zdecydowali się na profesjonalną wycenę swojego lokalu.