Kobiety coraz chętniej wychodzą z domu

Kobiety coraz chętniej wychodzą z domu

Popularna „Matka – Polka” staje się dziś coraz mniej widoczna wśród polskich gospodyń domowych. Szczególnie jeśli chodzi o młode rodziny, nawet te z małymi dziećmi. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że zmienia się model, któremu płeć piękna zawsze podlegała i niewątpliwie – niezależnie od tego jaki będzie w przyszłości – będzie podlegać nadal. Dotychczas, jeszcze parę lat temu, kobieta była przede wszystkim matką i gospodynią domową, niepochlebnie nazywaną także kurą domową. Miała zajmować się przede wszystkim dziećmi i czekać z ugotowanym obiadem na przyjście męża z pracy. Taki model nie stworzył się sam. Duży udział miały przede wszystkim media i prasa kobieca. Szczególnie ta ostatnia propagowała taki, a nie inny styl życia. Paradoksalnie dziś także magazyny dla płci pięknej nakręcają to, jaka ma być współczesna kobieta. Zmiana nastąpiła o przysłowiowe sto osiemdziesiąt stopni. Czy na lepsze? Wydaje się, że tak. Kobiety częściej wychodzą z domu, potrafią się także modnie ubrać oraz zadbać o swoje ciało i samopoczucie. Dodatkowo nie są już wyłącznie gospodyniami, a coraz częściej stają się kobietami sukcesu. Jakie dokładnie stają się więc matki i żony w dwudziestym pierwszym wieku?

Dbałość o modę i urodę staje się ważne w życiu kobiety

Jeszcze kilkanaście lat temu kobiety w Polsce nie przywiązywały wagi do panującej mody. Z dbałością o ciało było podobnie. Mowa tutaj oczywiście nie o przestrzeganiu higieny osobistej, a o robieniu czegoś więcej. Zapracowana kobieta zasługuje na przyjemności. Te ostatnie często związane są dzisiaj z zabiegami pielęgnacyjnymi u kosmetyczki czy z wizytą u fryzjera. Chodzi nie tylko o relaks, ale także o dobry wygląd. Media kobiece coraz częściej pokazują jak modnie i stylowo ubrać się w każdym sezonie. Wobec tego każda czytelniczka chce pozwolić sobie co jakiś czas na zakup nowej torebki czy sukienki. I nie ma w tym nic złego. Nazywanie swoich potrzeb oraz ich realizacja nie może należeć wyłącznie do mężczyzn. Warto również wspomnieć, że wiele kobiet zaczęło nie tylko poważnie zajmować się modą, ale także ją tworzyć. Pomocne są w takich przypadkach blogi internetowe, na których internautki mogą pokazywać swoje stylizacje oraz dzielić się swoimi ciekawymi spostrzeżeniami na tematy szeroko związane z modą i urodą. Wiele kobiet prowadzi również sklepy online, na przykład z torebkami. Przykładem może być portal http://www.etui-vintage.pl/, który z powodzeniem działa na rynku internetowym od lat. Co ciekawe, okazuje się,  że ulubionym gadżetem kobiet są właśnie torebki damskie.

Kobieta może pracować i wychowywać dzieci

kobieta w chuścieDawniej kobieta albo zajmowała się domem, albo pracowała. W tym ostatnim przypadku dziećmi zajmowała się opiekunka lub rodzina. Wskazane było jednak raczej to, by wybierać tę pierwszą opcję. Kobiety szły do pracy wtedy, gdy w domu brakowało pieniędzy. A i wtedy często trudniły się pracą dorywczą w postaci krawiectwa czy szydełkowania. W ten sposób mogły pracować nie wychodząc z domu. Dziś jest zupełnie inaczej. Chociażby niż demograficzny wskazuje na to, że coraz częściej kobiety nie chcą być matkami lub odwlekają to w czasie. Ważniejsza staje się kariera, dzięki którym podnosimy swoje kwalifikacje i standard życia. Ważne jest po prostu to, by znaleźć złoty środek między tymi dwoma modelami postępowania. Dzięki masowo pojawiającym się żłobkom, punktom przedszkolnym oraz świetlicom i przedszkolom, małżeństwo może pozwolić sobie na dziecko, nie rezygnując przy tym z pracy. W Polsce musi minąć jeszcze trochę czasu, ponieważ to często z winy pracodawców pary, a szczególnie kobiety nie decydują się na dzieci. Właściciele niechętnie zatrudniają bowiem młode matki, upatrując w tym przyszłym kłopotów i niemiłych sytuacji. Jednakże coraz częściej takie myślenie zostaje skrzętnie eliminowane, a być może wkrótce zniknie całkowicie z polskiego rynku pracy.

Odwrócenie ról w domu jest możliwe

Kiedyś to kobieta była tą, która zajmowała się domem. Dziś podział ról wydaje się zupełnie naturalny. Mężczyzna pomaga swojej partnerce na wielu płaszczyznach życia codziennego. Coraz częściej bywa również tak, że to ojciec zostaje w domu z dzieckiem. Są to sytuacje, w których mężczyzna traci na przykład pracę. Niekiedy jedno z rodziców ma lepiej płatne zajęcia, a któreś z nich musi zrezygnować z powodów osobistych. Jeśli kobieta zarabia więcej, naturalnie to ona nadal będzie utrzymywać rodzinę. Świadomość Polaków niewątpliwie rośnie. Podział obowiązków i ról ciągle się wyrównuje co oznacza, że partnerzy w związku są traktowani na równym poziomie. Biorąc pod uwagę fakt, jak długo trzeba było czekać na taki moment, z pewnością należy się z niego cieszyć.

Kobieta dwudziestego pierwszego wieku potrafi się dobrze ubrać. W szafie ma modne torebki i buty z najnowszej kolekcji. Jest zarówno matką, jak i pracownikiem, który pokonuje kolejne szczebla kariery. Po godzinach zajmuje się domem i znajduje czas na spotkania z przyjaciółkami. Tak z grubsza definiuje się dziś kobietę współczesną. Czy jednak nie wymagamy od przedstawicielek płci pięknej zbyt wiele? Okazuje się, że niekoniecznie. One same nakręcają się dzisiaj najbardziej na nowy styl życia. Być może chwilami jest on męczący, ale co najważniejsze przynosi również satysfakcję. Siedzenie w czterech ścianach, gotowanie i niańczenie dzieci nie było szczytem marzeń kobiety. Jednak od zawsze umiała się ona przystosować do tego rodzaju zajęć i roli, którą pełniła. Wyjątkiem są oczywiście dawne, jak i współczesne feministki, jednakże jest to osobny temat do podjęcia i przedyskutowania. Większość kobiet dostosowuje się do tego, co wytycza im z góry społeczeństwo. Miejmy nadzieję, że będzie to zawsze ten model, który jest nie tylko do zaakceptowania, ale wiąże się także z potrzebami żon, matek czy pracowniczek.