Dlaczego w dwunastnicy pojawiają się wrzody?

Dlaczego w dwunastnicy pojawiają się wrzody?

Wrzody dwunastnicy zaliczane są do przewlekłych chorób charakteryzujących się występowaniem ubytków błony śluzowej, podśluzowej i blaszki mięśniowej błony śluzowej dwunastnicy, w następstwie których pojawiają się wrzody. Problemy z dwunastnicą mogą dopadać każdego, jednak najczęściej diagnozuje się je w grupie pacjentów znajdującej się pomiędzy 25 a 55 rokiem życia.

Choć dolegliwości chorobowe można łagodzić, ich lekceważenie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym także do śmierci, dlatego też niezbędne jest odpowiednie zdiagnozowanie przypadłości i pozostawanie pod czujną opieką lekarza prowadzącego. W momencie remisji wrzody goją się, bliznowacieją i pokrywają się błoną śluzową, jednak powtarzalność takiego schematu może w konsekwencji prowadzić do zniekształcania ścian dwunastnicy. W większości przypadków objawy choroby są podobne i można do nich zaliczyć w pierwszej kolejności przeszywający ból o charakterze ucisku pojawiający się najczęściej w nadbrzuszu i prawej części ciała, bóle głodowe, czyli takie, które pojawiają się nocą lub wczesnym rankiem, bóle na czczo i dwie godziny po zjedzeniu ostatniego posiłku, problemy z wypróżnianiem, spadek masy ciała, brak apetytu, zgaga, wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie, niestrawność, a także ból, który ustępuje po spożyciu wartościowego posiłku.

Objawy mogą się także nasilać po spożyciu dań i używek o charakterze sokopędnym – rosołu, mocnej herbaty oraz kawy. Istnieją jednak takie objawy, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem i których zlekceważenie może prowadzić do groźnych powikłań. Należą do nich w szczególności: ostry ból brzucha z wymiotami (czasami też pojawia się krwawienie), krwiste lub smoliste stolce, wymioty przypominające fusy od kawy lub też wymioty w których pojawia się krew. Wrzody dwunastnicy pojawiają się zwykle na skutek określonych czynników, do których można zaliczyć kwestie genetyczne, używki w postaci kawy, soków owocowych z kwasem cytrynowych, drinków, papierosów i alkoholu w każdej postaci, leki, a w szczególności aspirynę i leki przeciwzapalne, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, stres i czynniki psychiczne, a także nieprawidłowości krwi – najczęściej związane z niedokrwistością oraz grupą krwi 0. Wszystkie osoby dotknięte chorobą wrzodową powinny prowadzić zdrowy tryb życia, przez który rozumie się przede wszystkim rezygnację lub zdecydowane ograniczenie palenia papierosów, unikanie picia kawy i herbaty, a także wszystkich napojów, w których pojawia się kofeina, rezygnację z picia napojów alkoholowych, unikanie przyjmowania leków przeciwzapalnych, a w szczególności aspiryny, a także zadbanie o to, aby spożywanie posiłków odbywało się w spokoju i bez pośpiechu. Porcje powinny być mniejsze i dokładnie przeżuwane, a w ich skład powinny wchodzić potrawy, które nie będą podrażniać błony śluzowej.

Chorzy powinni zatem na bok odstawić czarny pieprze, ostrą paprykę, w szczególności chili, zrezygnować też z kofeiny, kakao, czekolady, napojów gazowanych, cytrusów a także pomidorów i przetworów pomidorowych. Chociaż wrzody dwunastnicy mogą być wywołane przez wiele czynników, takich jak chociażby nadmierne wydzielanie kwasu solnego lub nadmierne zakwaszenie dwunastnicy, do najczęściej diagnozowanych przyczyn należy pojawienie się w organizmie bakterii Helicobacter pylori. Oczywiście to, że ktoś jest jej nosicielem nie oznacza, że automatycznie będzie cierpiał na wrzody dwunastnicy, faktem jest jednak, że jej obecność w 90% przyczynia się do powstawania bolesnych wrzodów.