Crossfit – podstawowe pojęcia

Crossfit – podstawowe pojęcia

Crossfit to intensywny trening, którego pomysłodawcą jest Greg Glassman. Początkowo ćwiczenia te przejęły jednostki policji, strażaków i komandosów z USA, a później trening trafił także do siłowni. Na czym polega jego fenomen? Crossfit łączy w sobie elementy ćwiczeń fitness oraz treningu metabolicznego, wioślarstwa, gimnastyki sportowej, podnoszenia ciężarów, joggingu. Crossfit ma przygotować ćwiczącego na każdą możliwość, dlatego jest to trening niezwykle intensywny. Skutkuje jednak poprawą sprawności fizycznej. Dzięki crossfitowi poprawia się nasza wytrzymałość krążeniowo-oddechową, sprawność metaboliczną, szybkość. Stajemy się osobami bardziej zwinnymi odpornymi na wszelkie urazy i kontuzje.

Miejsce – crossfit box

Crossfit kładzie nacisk na powrót do natury. Ćwiczenia są więc niezwykle proste, rzadko stosuje się do ich wykonywania dodatkowy sprzęt. Ćwiczymy głównie z naszym ciałem i na naszym ciele nawiązując tym samym do ćwiczeń starożytnych wojowników czy gladiatorów. Podobne podejście widać, gdy przyjrzymy się bliżej miejscom ćwiczeń crossfiterów. Crossfit box to zazwyczaj duża sala gimnastyczna, hala czy garaż przerobiony na miejsce do ćwiczeń. Nie ma tu dużych luster, czy kolorowych kanap. Jest to po prostu miejsce w którym ćwiczymy, bo po to się spotykamy, by ulepszać swoje ciało i poprawiać wyniki.

WOD

Trening WOD (Workout of the day), czyli trening dnia, to zestaw ćwiczeń przygotowany przez trenera. Codziennie na crossfiterów czekają nowe zestawy dzięki czemu nie narzekają oni na nudę. Dodatkowo w wielu crossfit boxach na tabelach zapisywane są najlepsze wyniki ćwiczących – zdecydowanie motywuje to do ćwiczeń i pobijania rekordów zarówno swoich, jak i znajomych z grupy.

Społeczność

Crossfiterzy to osoby ściśle związane ze swoją grupą. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólny wyczerpujący trening. Podczas ćwiczeń liczyć możesz zawsze na motywację kolegi czy koleżanki z grupy, która wesprze cię w trakcie wykonywania kolejnego powtórzenia. Ćwiczących łączą te same cele i motywacja do stawania się coraz lepszą wersją samego siebie.